Ana Sayfa / GÜNDEM / Av. Kazım Yüksel: “Avukata şiddetin önlenmesi için önleyici tedbirler alınmalıdır”

Av. Kazım Yüksel: “Avukata şiddetin önlenmesi için önleyici tedbirler alınmalıdır”

Mersin Barosu’nun kuruluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle Mersin Cumhuriyet Alanı’nda tören düzenlendi. Törende basın açıklaması yapan Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Kazım Yüksel, kutsal görevi ifa eden avukatlara yönelik şiddetin her geçen gün daha da artmasını üzüntüsü ve endişesi içerisinde olduğunu söyleyerek, “Avukata şiddetin önüne geçilmesi için ülke yöneticilerinin acilen harekete geçmesini ve önleyici tedbirleri almasını istiyoruz” dedi.

99 yıllık gurur hepimizin

CHP önceki dönem Mersin Milletvekili Av. Alpay Antmen, Mersin Barosu yönetim kurulu üyeleri ve avukatların katılımıyla Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleşen törende Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Kazım Yüksel, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından burada konuşma yapan Yüksel, Mersin Barosu’nun tarihçesi hakkında bilgiler vererek, “Bugün Mersin Barosu’nun kuruluşunun 99. yıl dönümünü nedeniyle bir arada olmamızın gururunu yaşıyoruz. 99 yıllık varlığımızı siz değerli meslektaşlarımızla birlikte başardık. Bu gurur hepimizin. 1 Aralık 1924 tarihinde kurulan Mersin Barosu’nda, merkezde 16, Tarsus’ta 3, Silifke’de 1 olmak üzere toplam 20 kayıtlı avukat bulunuyordu. Mersin Barosu kurulduğu günden bugüne büyüyerek, şu anda baromuza kayıtlı aktif görev yapan 3381 avukatımız ve 368 stajyer avukatımız ile Türkiye’nin 8. büyük barosu olmuştur. Mersin Barosu fiziki mekânı, donanımı ve eğitimlerimizle her geçen gün büyümüş, topluma ve meslektaşlarımıza sunduğu hizmetlerle, verdiği hak ve hukuk mücadelesi ile Türkiye’de örnek ve öncü bir baro olmuştur. Mersin Barosu yönetimi olarak, görevimizi hukuk ve adalet mücadelesinden ödün vermeden sürdürmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Önemli adımlar da atılmıştır

Avukatın, adil yargılanma hakkının, adaletin ve hukukun üstünlüğünün sağlanmasında, kişi hak ve özgürlüklerin korunmasında en büyük güvence olduğunu belirten Yüksel, “Bu kutsal görevi ifa eden avukatlar maalesef, her geçen gün daha da büyüyen mesleki sorunlarla karşılaşmaktadır. Mücadelelerimiz neticesinde mesleki sorunlarımızın çözümünde önemli adımlar da atılmıştır.  Türkiye Barolar Birliği, Mersin Barosu ve diğer barolarımızın dayanışması ve çabaları neticesinde, CMK ücretleri ve avukatlık asgari ücret tarifesinde bir kısım iyileştirmeler yapılmıştır.

Savunma mesleğini yok sayan sorunlarımız var

Savunma mesleğini yok sayan sorunları paylaşan Yüksel, “Birçok meslektaşımız, mesleki faaliyetleri nedeniyle soruşturma ve kovuşturmaya maruz kalmakta, ya da tutuklu olarak yargılanmaktadırlar.  Meslektaşlarımıza yönelik fiili ve sözlü saldırıların her geçen artmasının derin üzüntüsü ve endişesi içerisindeyiz. Avukatlara yönelik saldırılarda, saldırganların çoğunlukla tutuksuz yargılanması, hak ettikleri şekilde cezalandırılmamaları nedeniyle; avukatı uyuşmazlığın tarafı gören zihniyetin, yeni saldırılarına sebep olmaktadır. Avukata şiddetin önüne geçilmesi için ülke yöneticilerinin acilen harekete geçmesini ve önleyici tedbirleri almasını istiyoruz. Bilinmelidir ki, avukata yapılan her saldırı esasen halkın adil yargılanma hakkına yöneliktir.

Ülkemizde hukuk fakültesi sayısının her geçen gün artması sebebiyle hukuk fakültelerinde eğitim kalitesinin düşmesi, avukatlık mesleğinin faaliyet alanının daraltılması gibi sorunlar, avukatlık mesleğini ekonomik olarak geriye götürmektedir. Kaliteli eğitim vermeyen hukuk fakültelerinin kapatılmasını, hukuk mesleklerine giriş sınavının 2024 yılı sonunda taviz verilmeden uygulanmasını talep ediyoruz.

Sorunlarımızın aşılması için çalışıyoruz

Büyük ve güçlü bir aile olan Mersin Barosu’nun her bir ferdiyle, yönetim kurulumuzla, tüm kurullarda görev alan meslektaşlarımızla ve diğer barolarımızla birlikte, mesleğimizin hak ettiği yere kavuşması ve sorunlarımızın aşılması için çalışıyoruz.

Mersin Barosunun kuruluşunun 99. yıl dönümünü kutlar, baromuzun başarılarına katkı veren geçmiş dönem tüm baro başkanlarımıza, yönetim kuruluna, diğer kurullarda görev alan ve başarılarımıza destek veren tüm meslektaşlarımıza ve yönetim kurulumuz adına teşekkür eder, aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı rahmetle anar, saygılarımızı sunarım” ifadesini kullandı.

Değerli meslektaşlarım, Kıymetli basın mensupları,

Bugün Mersin Barosu’nun kuruluşunun 99. Yıl dönümünü nedeniyle bir arada olmamızın gururunu yaşıyoruz. 99 yıllık varlığımızı siz değerli meslektaşlarımızla birlikte başardık. Bu gurur hepimizin.

1 Aralık 1924 tarihinde kurulan Mersin Barosu’nda, merkezde 16, Tarsus’ta 3, Silifke’de 1 olmak üzere toplam 20 kayıtlı avukat bulunuyordu. Mersin Barosu kurulduğu günden bugüne büyüyerek, şu anda baromuza kayıtlı aktif görev yapan 3381 avukatımız ve 368 stajyer avukatımız ile Türkiye’nin 8. büyük barosu olmuştur. Mersin Barosu fiziki mekânı, donanımı ve eğitimlerimizle her geçen gün büyümüş, topluma ve meslektaşlarımıza sunduğu hizmetlerle, verdiği hak ve hukuk mücadelesi ile Türkiye’de örnek ve öncü bir baro olmuştur. Mersin Barosu yönetimi olarak, görevimizi hukuk ve adalet mücadelesinden ödün vermeden sürdürmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

Avukat, adil yargılanma hakkının, adaletin ve hukukun üstünlüğünün sağlanmasında, kişi hak ve özgürlüklerin korunmasında en büyük güvencedir. Bu kutsal görevi ifa eden avukatlar maalesef, her geçen gün daha da büyüyen mesleki sorunlarla karşılaşmaktadır.

Mücadelelerimiz neticesinde mesleki sorunlarımızın çözümünde önemli adımlar da atılmıştır.  Türkiye Barolar Birliği, Mersin Barosu ve diğer barolarımızın dayanışması ve çabaları neticesinde, CMK ücretleri ve avukatlık asgari ücret tarifesinde bir kısım iyileştirmeler yapılmıştır.

Savunma mesleğini yok sayan sorunları siz değerli meslektaşlarımızla paylaşmak istiyorum. Birçok meslektaşımız, mesleki faaliyetleri nedeniyle soruşturma ve kovuşturmaya maruz kalmakta, ya da tutuklu olarak yargılanmaktadırlar.

Meslektaşlarımıza yönelik fiili ve sözlü saldırıların her geçen artmasının derin üzüntüsü ve endişesi içerisindeyiz. Avukatlara yönelik saldırılarda, saldırganların çoğunlukla tutuksuz yargılanması, hak ettikleri şekilde cezalandırılmamaları nedeniyle; avukatı uyuşmazlığın tarafı gören zihniyetin, yeni saldırılarına sebep olmaktadır. Avukata şiddetin önüne geçilmesi için ülke yöneticilerinin acilen harekete geçmesini ve önleyici tedbirleri almasını istiyoruz. Bilinmelidir ki, avukata yapılan her saldırı esasen halkın adil yargılanma hakkına yöneliktir.

Ülkemizde hukuk fakültesi sayısının her geçen gün artması sebebiyle hukuk fakültelerinde eğitim kalitesinin düşmesi, avukatlık mesleğinin faaliyet alanının daraltılması gibi sorunlar, avukatlık mesleğini ekonomik olarak geriye götürmektedir. Kaliteli eğitim vermeyen hukuk fakültelerinin kapatılmasını, hukuk mesleklerine giriş sınavının 2024 yılı sonunda taviz verilmeden uygulanmasını talep ediyoruz.

Büyük ve güçlü bir aile olan Mersin Barosu’nun her bir ferdiyle, yönetim kurulumuzla, tüm kurullarda görev alan meslektaşlarımızla ve diğer barolarımızla birlikte, mesleğimizin hak ettiği yere kavuşması ve sorunlarımızın aşılması için çalışıyoruz.

Mersin Barosunun kuruluşunun 99. yıl dönümünü kutlar, baromuzun başarılarına katkı veren geçmiş dönem tüm baro başkanlarımıza, yönetim kuruluna, diğer kurullarda görev alan ve başarılarımıza destek veren tüm meslektaşlarımıza ve yönetim kurulumuz adına teşekkür eder, aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı rahmetle anar, saygılarımızı sunarım. (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

Akdeniz’de 23 Nisan Bayramı temsili devir teslim töreni

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir