Ana Sayfa / HABERLER / Başkan Tarhan, kamulaştırma uygulamasına karşı bilgilendirdi

Başkan Tarhan, kamulaştırma uygulamasına karşı bilgilendirdi

Hazine arazilerindeki ağaç kesimlerini sık sık gündeme getiren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Bozön Mahallesi’ndeki TOKİ’nin Kamulaştırma Uygulamasına karşı halkı bilgilendirdi. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 55 dönümlük orman arazisi sınırları dışarısına çıkarılan alanda vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Tarhan, yetkililere seslenerek, bölge halkına destek verdi. CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Bozön Mahalle Muhtarı Veli Göknur, Çankaya Mahalle Muhtarı Bülent Ballı, belediye meclis üyeleri, Mezitli Belediyesi gönüllüleri ve çok sayıda bilgilendirme toplantısına katıldı.

“Toplu konuta karşı değiliz”

Toplu konutlara karşı olmadıklarını özellikle altını çizen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, bölge halkını bilgilendirerek, yapılan bazı yanlışların düzeltilmesi konusunda yetkilileri uyardı. Başkan Tarhan, “Bugün burada bazı bilgilerin yanlış olmaması adına bilgilendirme toplantısı düzenlemek için toplandık. Benim görevim kent ile ilgili olan her konuda vatandaşımızı doğru bilgilendirmektir. Bozön Mahallemizde TOKİ tarafından yaptırılacak konut alanıyla ilgili daha önce Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 55 dönümlük alan orman arazisi sınırları dışına çıkartıldı. Daha sonra bu alan 250 dönüme çıkartıldı. Bunun içerisinde 77 dönümü özel şahıslara aittir. Hatta bir kısmının içerisinde imarlı yapı var ve bazı arsalarda imara müsait durumdadır. Şunun altını özellikle çizmek istiyorum; bizler toplu konuta karşı değiliz. Maalesef bazı odaklar bunu bu şekilde yönlendirmek istiyorlar” dedi.

“Daha önce de yanlışlıkların olduğunu söyledik”

Başkan Tarhan şöyle devam etti; “Mezitli ölçeğinde de daha önce yaşadık. Esenbağlar Mahallemizde emeklilerimiz için yapılan toplu konuta tabi ki karşı çıkmayacaktık. Fakat o dönem yer bakımından yanlışlık olduğunu söyledik. Yapmayın demedik, aynı bölgelerde fakat farklı bölgelere yapılsın istedik. Şiddetli yağmurlar yağdığında yapılan evlerin sular altında kalacağını söyledik. Maalesef bizi dinleyen olmadı. Ve şu an da Esenbağlar Mahallemizdeki toplu konutta yaşayan vatandaşlarımızın ciddi sıkıntıları var. Çünkü çevresinde imar yolları yok. Eğer TOKİ yapılacaksa uygun yerlerde yapılsın istiyoruz”

“Vatandaş itiraz ederse hiçbir şey yapılamaz”

TOKİ’nin konut yapacağı lokasyonun tarım alanında çok verimli bir bölge olduğunu dile getiren Başkan Tarhan, “Bu bölgede tarım yapılabilir ve narenciye bahçeleri var. Biz bu durumu 2 yönden ele alıyoruz. Teknik ve yasal yönleriyle bakmak lazım. Bu konuda özellikle herkesi bilgilendirmek istiyorum. Devletin ve belediyelerin bir yatırım yapabilmeleri için yatırım yapacağı alanın tapusunun kendine ait olması gerekiyor. Tapu kendine ait değil ise buraya yatırım yapamaz. 250 dönümün içinde 1 metre dahil vatandaşın yeri var ve o kişi itiraz ediyorsa burada herhangi bir ihale ve yatırım söz konusu olamaz. Dolayısıyla burada bir yatırımın yapılması mümkün değildir. Çünkü tapular farklı insanların. Buraya bir temel atılamaz. Ayrıca imar planlarının yapılacak olan yatırıma uygun olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Güneş Enerji sistemi kurmak istedik”

TOKİ’nin ihale kararı aldığını üzülerek duyduğunu ve bunun yasal olmadığını dile getiren Başkan Tarhan, “Buradaki imar planı tarım ve orman alanı olarak geçmekte. Başka hiçbir amaçla kullanılamaz. Planlar yapılırsa dahil vatandaşların itiraz hakkının olduğunu söylemek isterim. Ama maalesef TOKİ’nin ihale kararı aldığını ve ihalenin yapılacağını duyuyoruz. Kim ne olursa olsun eğer hukuk devletiysek herkesin bu hukuk kurallarına uyması gerekiyor.  Bozön halkının burada ne istediğini sormak lazım. Bizlerde bu doğrultuda ilerleyelim. Buranın bize tahsisini istedik ve Güneş Enerji Sistemini koymak istedik. Bozön halkına ve üreticilerine ucuz elektrik temin edelim dedik. Bu bir alternatif tabi ki. Sağlık alanına ihtiyacımız var, okullara ihtiyacımız var. Burada özellikle tarım yapılabilir” dedi.

“Bu bölgedeki insanların sıkıntısı büyük”

Daha önce TOKİ’ye yazı yazdıklarını dile getiren ve cevap alamadığı için isyan eden Bozön Mahalle Muhtarı Veli Göknur, “Burada daha önce bir açıklama yapmıştık ve bu bölgede yaşayan köy halkı TOKİ’nin burada yapılmasına haklı olarak karşı gelmişti. TOKİ’ye elbette karşı değiliz ama bu bölgeye yapılmasına karşı çıkıyoruz. Bu bölgede büyük ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşan aileler var. Ayrıca burası bir tarım alanı. Böyle bir yere yapılacağına daha uygun bir yere yapılsa bizlerde destek olmuş oluruz. Bu bölgedeki insanların sıkıntısı tabi ki çok büyüktür. Daha önce TOKİ’ye bir yazı yazdık. Eğer devletimiz illaki buraya yapacağım derse tabi ki bizler devletimizin karşısında durmayacağız. Fakat Bozön Mahallemize yapılacaksa burada ev yaptırmayı bırak, evsiz bir sürü insanımız yaşıyor. Bunlara da hak tanınsın diye TOKİ’ye bir talepte bulunduk. Maalesef karşılığı gelmedi ve buna çok üzüldük” şeklinde konuşarak, yetkililere seslendi. (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

MTOSB’den İl Emniyet Müdürü’ne ziyaret

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu, Mersin İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk’ü makamında ziyaret ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir