Ana Sayfa / GÜNDEM / Deva Partili Ekmen, TBMM genel kurulu’nda savaş suçları sebebiyle israilli yetkililerin türkiye tarafından yargılanması gerektiğini savundu

Deva Partili Ekmen, TBMM genel kurulu’nda savaş suçları sebebiyle israilli yetkililerin türkiye tarafından yargılanması gerektiğini savundu

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak gerçekleştirdiği konuşmada, İsrail’in Gazze’deki sivillere yönelik saldırılar ve özellikle El-Ehli Hastanesi’ne gerçekleştirilen ve yüzlerce sivilin hayatını kaybetmesine sebep olan saldırı sebebiyle savaş suçlusu olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açık ve net bir duruş sergilediğini, ancak ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin ve uluslararası sistemin ısrarla İsrail’i desteklediğini ve Gazze’de ölen sivilleri görmezden geldiğini ifade eden Ekmen, sadece kınama ve niyet beyanlarının yeterli olmadığını ifade etti.

Türk Ceza Kanunu’nun 13. Maddesinde belirtilen Yabancı Tarafından İşlenen Suçlar kapsamında soykırım suçu ve insanlığa karşı işlenmiş suçlar sebebiyle Adalet Bakanı’nın talep etmesi halinde yargılama yapılabileceğini belirten Ekmen, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’u ve Türk savcılarını bu konuda soruşturma açmaya davet etti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun, kabinesinin ve İsrail Savunma Kuvvetleri’nde emir veren askeri yetkililerin Türk yargısı tarafından yargılanabileceğini söyleyen Ekmen, kınama ve niyet beyanlarının bu katliamı durdurmaya yetmediğini ve harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerine son verdi. (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

Gültak; Akdeniz ve Büyükşehir için destek istedi

Akdeniz Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Akdeniz Belediye Başkan Adayı M. Mustafa Gültak, beraberinde Cumhur ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir