Ana Sayfa / GÜNDEM / Mersin Valisi Pehlivan’ın 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü mesajı

Mersin Valisi Pehlivan’ın 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü mesajı

Mersin İl Valisi Ali Hamza Pehlivan 10 Kasım nedeni ile yazılı bir mesaj yayınladı. Vali Pehlivan “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına ulaşmış olmanın gururunu yaşadığımız bu yıl, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Kurtuluş Savaşının Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 85.yılında milletçe saygı ve rahmetle yad ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Mersin İl Valisi Ali Hamza Pehlivan 10 Kasım nedeni ile yazılı bir mesaj yayınladı. Vali Pehlivan Mesajında şu ifadelere yer verdi; “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına ulaşmış olmanın gururunu yaşadığımız bu yıl, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Kurtuluş Savaşının Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 85.yılında milletçe saygı ve rahmetle yad ediyoruz. Trablusgarp’tan Balkanlara, Kafkaslar’dan  Çanakkale’ye kadar yıllarca süren zorlu savaşlar nedeniyle ordumuz ve milletimiz, Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda yorulmuş, bitap düşmüştü.

Vatanımızın dört bir yanındaki işgal girişimleriyle direnci kırılmaya çalışılan milletimize olan inancını asla kaybetmeyen Atatürk, Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşi ile milletimizin küllerinden yeniden doğmasına, tarihinden, ecdadından, milli ve manevi değerlerinden aldığı güçle yeniden ayağa kalkmasına önderlik etmiştir.

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” anlayışına sahip olan Atatürk’ün, tarihi boyunca daima özgür yaşamış, kurduğu devletler eliyle dünyaya yön vermiş bir milletin boyunduruk altında bir yaşamı benimsemeyeceğine, kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerine rıza göstermeyeceğine, şehit kanı ile sulanmış vatan toprağını asla çiğnetmeyeceğine olan inancı tamdı.

Bu güven ve inancı boşa çıkarmayan necip milletimiz, gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine yüreği vatan sevgisi ile atan her bir ferdi ile Gazi Mustafa Kemal komutasında kenetlenmiş, varıyla yoğuyla eşsiz fedakarlıklar ve büyük kahramanlıklar göstererek Kurtuluş Savaşını mutlak bir zaferle neticelendirmiştir.

Atatürk, 29 Ekim 1923 tarihinde, “en büyük eserim” dediği Cumhuriyeti ilan etmiş, “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz!” demiştir.

Ecdadımızın uğruna nice Şehitler, nice Gaziler vererek bizlere ebedi vatan olarak emanet ettiği bu topraklar üzerinde kurulan Cumhuriyetimizi, kazanımlarını muhafaza ederek yaşatmak ve yükseltmek, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için necip milletimizin her bir ferdi olarak var gücümüzle çalışmaya; her alanda daha da kalkınmak ve gelişimimizi sürekli kılmak adına gönül birliği, elbirliği ve işbirliği içinde takdire şayan eserler ortaya koymaya, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının Türkiye Yüzyılı olması için çok daha güçlü adımlar atmaya azimle, cesaretle, kararlılıkla devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; büyük bir komutan ve büyük bir devlet adamı olarak sadece kendi tarihimizde değil, dünya tarihinde de kalıcı izler bırakan, Türkiye Cumhuriyeti’mizin kurucusu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 85. yılında saygı ve rahmetle yad ediyorum.” (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

Akdeniz’de 23 Nisan Bayramı temsili devir teslim töreni

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir