Ana Sayfa / GÜNDEM / Muazzez İlmiye Çığ ile Narduvan Bayramı Kutlaması

Muazzez İlmiye Çığ ile Narduvan Bayramı Kutlaması

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, bugün 108 yaşında olan ve Mersin’e yerleşen ünlü Sümerelog ve tarihçi Muazzez İlmiye Çığ ile birlikte Orta Asya Türklerinin yeni yıl geleneği Nardugan Bayramını kutladı. .Gelenekte olduğu gibi çeşitli hediyeler verildi, hazırlanan yemekler paylaşıldı. Çığ’ın bayram pastasını kestiği etkinlikte dünyanın farklı yörelerinden müzikler de çalındı.

Çam süsleme Türklerin bir geleneği      

Yılbaşı’nı kutlamanın ve çam ağaçlarını süslemenin eski bir geleneğimiz olduğuna dikkat çekerek, özellikle çam ağacı geleneğinin Türklerde çok önemli olduğuna vurgu yapan Muazzez İlmiye Çığ, “Her devirde Türkler çam ağacına büyük önem verir, özel günlerde süslerlerdi. Ben sonradan öğrendim Anadolu’da kızlar gelin giderken çeyizine çam dalları koyarlarmış. Binlerce yıllık geleneğimiz olan şeyler kuşaktan kuşağa ulaşmış” dedi.

“Narduvan Bayramı Türkler arasında özel günlerden birisiydi”

Nardugan Bayramı kutlama geleneği hakkında bilgiler aktaran Çığ, “Eski Türklerde iki tanrı inanışı vardı. Birisi, gök tanrı adı verilen iyilik temsilcisi, diğeri de yeraltı tanrısı denilen kötülük simgesi idi. Sadece Narduvan Bayramında bu yeraltı tanrısı yeryüzüne çıkar ve insanlara iyilik dağıtırdı. Bu nedenle Narduvan Bayramı Türkler arasında özel kutlanan günlerden birisiydi” dedi.

“İyi ki Mersin’e gelmiş ve aydınlık fikirleri ile yol göstericimiz olmaya devam etmektedir”

Hangi yaşta olursa olsun Muazzez ilmiye Çığ’ın bilgileri ile insanları geliştiren iyi bir öğretmen olduğunu ve herkese umut aşıladığını belirten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da “Muazzez İlmiye Çığ tüm hislerime tercüman olmuştur. İyi ki Mersin’e gelmiş ve yanı başımızda aydınlık fikirleri ile yol göstericimiz olmaya devam etmektedir. Yakından tanıma fırsatını bulmuş olmaktan dolayı ayrıca mutluyum. Sık sık ziyaretine gelmeye özen gösteriyorum. Özellikle gençlere ve aslında herkese yönelik anlattıkları çok değerli ve yol gösterici. Gençlerimiz çok önemi ve siyasilerimiz daha yeni yeni farkına varmaya başladı” dedi.

“Bundan herkesin ders alması gerekiyor”

Narduvan Bayramını da Muazzez İlmiye Çığ’ın çocuklara yönelik yazdığı bir kitaptan öğrendiklerini ifade eden Başkan Tarhan, “Çocuklar için yazılmış ama asıl büyüklerin okuması gereken bir kitap. Bizler de bilmiyorduk bunun gibi daha pek çok geleneğimiz olduğunda haberimiz bile yoktu. Hala üreten, düşünen ve Türkiye’miz için bir şeyler vermeye çalışan ender insanlardan birisiyle tanışıyor olmaktan son derece mutluyum. Bundan herkesin ders alması gerekiyor. Kendisini çok seviyoruz” diye konuştu. (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

Toroslar’da yeni yol çalışmaları sürüyor

Toroslar Belediyesi, Fen İşleri Müdürlüğü tarafında ihtiyaç duyulan mahallelerde imara uygun yeni yol açım, düzenleme ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir