Ana Sayfa / GÜNDEM / Toroslar’da yabancı tabelalar tek tek söküldü

Toroslar’da yabancı tabelalar tek tek söküldü

Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesince, ilçede faaliyet gösteren işletmelerde kural dışı asılan yabancı tabela, afiş, poster, etiket ve reklam flamaları söküldü.

Yabancı kelimelerin kullanıldığı tabelalara Türk Standartları Enstitüsü (TSE) gereği en az yüzde 75’i Türkçe olma zorunluluğu getirilmesi kapsamında yabancı dilde tabela kullanan iş yeri sahipleri uyarıldı.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın talimatıyla yapılan denetimlerde; standartlara uymayan ve görüntü kirliliği oluşturan yabancı tabela, afiş, poster, etiket ve reklam flamaları Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından kaldırıldı.

“Dilimize, Türkçemize Her Zaman Sahip Çıkacağız”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, ilçede yabancı dillerde yazılmış tabelalara karşı denetimlerinin devam edeceğini belirterek; “Kentimizde son yıllarda Suriye uyruklu vatandaşlarımız tarafından çok sayıda iş yeri açılıyor. Standartlara uymayan işletmeler ile ilgili ilçemizde çalışmalarımız devam ediyor. Ekiplerimiz, yabancı dilde tabela kullanan işletmelere yönelik denetimlerini sürdürüyor. Amacımız, Türkçenin daha doğru ve yaygın bir şekilde konuşulması, gelişmesi ve yabancı dillerin etkisi altında kalmadan varlığını korumasıdır. Türk Milleti olarak dilimize, Türkçemize, kültürümüze ve geleneğimize her zaman sahip çıkacağız” dedi. (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

Başkan Özyiğit, bir metre asfalta, beş ağaç dikmeliyiz

Mersin Yenişehir Belediyesi, Fuat Morel Mahallesi’nde oluşturduğu korulukla kente yeşil alanlar kazandırmaya devam ediyor. Korulukta ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir