Ana Sayfa / EKONOMİ / Akkuyu NGS’nin 1’inci ünitesine ait türbin binasında ilk köprülü vincin montajına başlandı

Akkuyu NGS’nin 1’inci ünitesine ait türbin binasında ilk köprülü vincin montajına başlandı

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat sahasında, 1’inci ünitenin türbin binasında kurulacak üç köprülü vinçten ilkinin montajına başlandı.

Kurulacak vinçlerin en büyük olanı, 350 ton kaldırma kapasitesine sahip elektrikli çift kirişli bir köprülü vinç olma özelliği taşıdığı belirtildi. Vinç, nükleer santralin inşaat, kurulum ve işletme aşamalarında türbin binasındaki kaldırma ve taşıma işlemleri için kullanılacağı en az 70 yıl hizmet ömrüne sahip olduğu kaydedildi. Vincin, sırasıyla 350, 40 ve 6,3 ton kaldırma kapasitelerine sahip ana vinç, yardımcı vinç ve elektrikli vinç olmak üzere üç kaldırma tertibatı bulunduğu uzunluğu 56,8 metre, yüksekliği 5,8 metre ve kaldırma yüksekliği 43 metre olduğu toplam ağırlığı ise 385 tonu bulduğu aktarıldı.

Akkuyu NGS’nin 1’inci ünitesinin türbin binasında vincin mekanik ve elektrik ekipmanlarının montajı için çalışmaların devam ettiği, bu ekipmanların daha sonra imalat dokümantasyonuna uygun şekilde aşamalı olarak bağlanacağı ifadedildi. Vincin işletmeye alınması ve faaliyete geçirilmesi de dahil olmak üzere tüm çalışmaların tamamlanmasının en az 37 gün süreceği bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, “Türbin binasındaki üç köprülü vinçten ilkinin ve en büyük olanının montajına başladık. Kurulum tamamlandığında, tüm vinçler türbin binasına ekipman yerleştirmek ve ağır yükleri taşımak için kullanılacak. Ünite işletmeye alındığında türbin binasının ana ve yardımcı ekipmanlarının bakım ve onarımını organize etmek için vinçlere ihtiyaç duyulur. Her bir vincin hizmet süresi, ünitenin kullanım ömrü boyunca devam edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu da tasarım ve yapıda en yüksek derecede güvenilirliğin sağlandığı anlamına gelmektedir” dedi.

Akkuyu NGS sahasındaki inşaat ve montaj çalışmaları, dört güç ünitesi, kıyı hidroteknik yapıları, güç dağıtım sistemi, idari binalar, eğitim merkezi ve NGS fiziksel koruma tesisleri olmak üzere ana ve yardımcı tesislerin tümünde devam ediyor. Akkuyu NGS sahasındaki inşaatın tüm aşamaları bağımsız denetim kuruluşları ve ulusal düzenleme kuruluşu olan Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) tarafından da yakından takip ediliyor. (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

Bir dokunuşun yarattığı büyük mutluluk

Mersin’in en uzak noktasına kadar vatandaşın her türlü talebini karşılayan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus’a bağlı ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir