Ana Sayfa / GÜNDEM / Mersin Barosu: Deprem bölgesindeki enkaz kalıntıları ve çöpler için eylem planı hazırlanmalı

Mersin Barosu: Deprem bölgesindeki enkaz kalıntıları ve çöpler için eylem planı hazırlanmalı

Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, deprem bölgelerindeki enkaz kalıntıları ve biriken çöplerin hayvanların yaşam alanlarına dökülmesine ve denize döküleceği söylentilerinin de ortaya çıkması nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında, insanların ve tüm canlıların ekolojik yıkıma sürüklenmemesi için devlet yetkililerini bu konuda eylem planını hazırlamaya davet etti.

“Ekolojik yıkıma sürükleyebileceği izlenimini doğurmaktadır”

Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu açıklamasında, deprem bölgesindeki enkaz kalıntılarının ve çöplerin hayvanların yaşam alanlarına dökülmesine tepki göstererek, “Ülkemizin önemli sulak alanlarından olan, çok sayıda kuş ve başka canlı türlerine ev sahipliği yapan, kuşların göç yolları üzerinde kritik bir öneme sahip olan ve Hatay’da bulunan Milleyha Kuş Cenneti ile binlerce deniz kaplumbağasının yumurtlama alanı olan kumsallara; bölgede yaşanan deprem sonrası şehirde oluşan enkaz kalıntılarının ve biriken çöplerin 13 Şubat 2023 tarihinde döküldüğünü üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.

Sonrasında resmi kanallardan söz konusu işlemlerin durdurulduğu yönünde bilgiler gelmiştir. Ancak bu durum ne yazık ki bizlerde; afet sonrasını yönetmekle ilgili ciddi sıkıntılar içerisinde bulunan her kademeden idarenin, ülkemiz insanlarını ve canlılarını bu sefer de ekolojik yıkıma sürükleyebileceği izlenimini doğurmaktadır” ifadesini kullandı.

“Tüm bileşenlerden destek alınmalıdır”

Tüm bileşenlerden destek alınarak, acilen eylem planı hazırlanması gerektiğine dikkatin çekildiği açıklamada, “Özellikle yüzlerce türde toksik ve kimyasal madde barındırma olasılığı hayli yüksek olan enkaz ve çöp yığınlarının nasıl ve ne şekilde elimine edileceğine, bunların insan ve çevre sağlığına vereceği kaçınılmaz zararların nasıl minimize edileceğine ilişkin şimdiden bir eylem planı hazırlanması gerekmekte, bu konuda her türlü bileşenden destek alınmalıdır. Bu hususta kamuoyunda bilgi kirliliğine rastlanmakta, enkaz artıklarının denizlere dökülebileceği söylentileri dahi duyulmaktadır. Milleyha’da yaşananlar bu söylentilerden ötürü duyduğumuz korkuyu arttırmaktadır.

“Eylem planı kamuoyuna hızlıca açıklanmalı”

Devletimizin ilgili kurumları, bu husustaki eylem planını hızlıca kamuoyuna açıklamalı ve akıllarda soru işareti bırakmamalıdır. Aksi takdirde ülkemiz, henüz deprem yaralarını saramadan ekolojik yıkımla karşı karşıya kalacak, bölgedeki her türden canlı onarılamaz bir şekilde ve artan bir kat sayıyla yaşananlardan zarar görmeye devam edecektir. Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, yukarıda bahsedilen konuyla ilgili bir eylem planı açıklanması hususunun takipçisi ve Ülkemizi ekolojik yıkıma sürükleme olasılığı olan her türlü faaliyetin de karşısında olacaktır” denildi.  (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

Bir dokunuşun yarattığı büyük mutluluk

Mersin’in en uzak noktasına kadar vatandaşın her türlü talebini karşılayan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus’a bağlı ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir