Ana Sayfa / Manşet /  Deva Partili Ekmen: Türkiye’den İsrail’e giden gemi sayısı neden arttı

 Deva Partili Ekmen: Türkiye’den İsrail’e giden gemi sayısı neden arttı

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını başlattığı tarihten beri Türk limanlarından İsrail’e giden gemi sayısının üç katına çıktığını ve bu durumun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Saldırılar başlamadan önce Türkiye’den İsrail’e her gün 2-3 geminin gittiğini belirten Ekmen, saldırılardan sonra haftalık 8-9 geminin Türkiye’den İsrail’e gittiğini söyledi: Ekmen, “Ben yakın zamanda başta Mersin olmak üzere birçok limandan bilgi derlemeye topladım, bu savaş oluncaya kadar bir haftada iki ya da üç gemi İsrail limanlarına doğru hareket halindeyken, bugün Türkiye’den haftada 9-10 ve daha fazla sayıda gemi hareket halinde. Bunun içinde gıda varsa, bunun içinde su varsa, bunun içinde ilaç varsa, kimse itiraz etmiyor. Ama sevgili arkadaşlar bunun içinde yakıt varsa, kimyasal varsa, çelik varsa, doğrudan bu kirli savaşın ve soykırımın parçası olacak unsurlar varsa bizim bunu durdurmak için BM’nin beş üyesinin onayına ihtiyacımız yok ki. Bizim bunu durdurmak için Avrupa Birliği’nin bu olayda çürüyen vicdana ihtiyacımız yok ki. Biz bunu Türkiye olarak yapabiliriz, buradan bu tartışmalarla bir çıkış yolu açmaya çalışın” dedi.

“İsrailli güvenlik yetkilileri neden yargılanmıyor?”

Savaş suçu işleyen İsrailli yetkililerin Türkiye tarafından yargılanabileceğini ifade eden Ekmen, halihazırda bazı yetkililer hakkında Türkiye’de yapılmış suç duyurularının olduğunu, ancak Adalet Bakanlığı’nın bu konuda hiçbir şey yapmadığını belirtti. Ekmen açıklamasına şöyle devam etti; “Yani Türkiye Cumhuriyeti Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütün milletvekillerinin oylarıyla Filistin’e destek açıklamaları yapılmışken, bir kısmının Filistin’den daha fazla yana öbürünün daha az yana olduğu şeklinde bir tartışmanın kimsenin maksadı olduğunu düşünmüyorum. Ama birkaç konuyu da ben izninizle hatırlatmak istiyorum. Mesela Türk Ceza kanununda insanlığa karşı işlenmiş suçlarda Türk savcılarının soruşturma etkisi var bu konuda Ankara 2. Barosunun ve başka sivil toplum örgütlerinin suç duyuruları var. Sayın Adalet Bakanı Yılmaz Tunç bu suç duyurularının soruşturulması için niçin izin vermiyor?” (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

MTOSB’den İl Emniyet Müdürü’ne ziyaret

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu, Mersin İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk’ü makamında ziyaret ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir