Ana Sayfa / HABERLER / Mersin Barosu ‘Eşitlik dilde başlar’ eğitimi düzenledi

Mersin Barosu ‘Eşitlik dilde başlar’ eğitimi düzenledi

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından, “Eşitlik Dilde Başlar” konulu eğitim düzenlendi. Eğitimde baro yönetimi, personeller ve avukatlar, eşitlikçi dil kullanımı ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda bilgilendirildi.

Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir, yönetim kurulu üyeleri, avukatlar ve baro personellerinin katılımıyla Gökdelen hizmet biriminde düzenlenen eğitim, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Arzu Günay’ın moderatörlüğünde, Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Uzmanı/Mezitli Belediyesi Eşitlik Birimi Sorumlusu Dr. Burcu Şanlı ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Müdürü Edibe Sahil ‘in sunumuyla yapıldı.

Dr. Burcu Şanlı sunumunda; Toplumsal ve biyolojik cinsiyet, kız ve erkek çocuklar hakkında kalıplaşmış yargılar, toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili kavramlar, kız ve erkek çocuklar için oyuncak,  isim ve ders materyalleri seçiminde cinsiyetçi bakış, çalışma hayatında cinsiyet temelli eşitsizlikler, önyargılar ve ayrımcı dil, yazılı ve görsel basın ile sosyal medyada eril ve cinsiyetçi dil kullanımı, eğitimde cinsiyetçi ayrım, masallarda ve kitaplarda kadının pasif gösterilmesi konularında bilgilendirme yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Müdürü Edibe Sahil ise sunumunda; Eşitlikçi dil, Türkiye’de ve Mersin’de kadın-erkek temsil oranı, siyaset ve kamu yönetiminde eril yönetim, istihdamda kadın ve erkek sayısı, yapay zekânın kullanımında cinsiyet eşitsizliği, cinsiyetçi söylemler, işyerinde eril davranışlar, hitabet ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği üretmemek için neler yapılması gerektiği konusunda sunum yaptı. (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

Akdeniz’de 23 Nisan Bayramı temsili devir teslim töreni

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir