Ana Sayfa / EKONOMİ / Türk Kimya Sektörü ABD pazarına yoğunlaştı

Türk Kimya Sektörü ABD pazarına yoğunlaştı

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, ekim ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 26 artışla 505,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini açıklarken ABD pazarında daha etkin olmak için yoğun mesai yaptıklarını belirtti. ABD’de en çok ithalat yapan 4’üncü eyalet olan Illinois’in Chicago kentinde 12-14 Kasım tarihleri arasında düzenlenen PLMA’s 2023- Private Label Trade Show Fuarı’nda AKMİB’in Türkiye milli katılım organizasyonunu 10’uncu kez başarıyla sonuçlandırdığını kaydeden Başkan Saadettin Çağan, kimya sektörünün yanı sıra gıda ve gıda dışı ürünler ile birçok sektöre yönelik özel markalı ürünlerin sergilendiği fuarda verimli iş görüşmeleri yaptıklarını söyledi.

“ABD’de 322 milyar dolar hacimli dev pazar var”

ABD’nin kimya sektöründeki yıllık ithalat hacminin 322 milyar doları aştığını, bu pazarda Kanada, İrlanda, Almanya, İsviçre, Meksika ve Çin’in etkin olduğunu dile getiren Başkan Saadettin Çağan, Türkiye’nin 2023 yılı Ocak-Ekim döneminde ABD’ye yönelik kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatının 974 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini aktardı. Başkan Saadettin Çağan, “Türkiye ve ABD arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması hedefi kapsamında kimya sektörü ticaret hacmini 15 milyar dolar seviyelerine çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca ABD’den yaptığımız ithalatta en önemli kalemlerden olan ilaç kimyasallarının üretiminin ülkemizde yapılması ve yakın coğrafyamıza ihraç edilmesi konusu gündemimizdeki yerini koruyor. Bunun yanında bor madeni ve türevleri, kompozit malzemeler ve biyoplastik ürünleri özelinde Türkiye’yi üretim ve ihracat merkezi konumuna getirmek için ABD’li yatırımcılarla iş birliğine açığız. Kauçuk ve lastik sektöründe de Amerikan otomotiv endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek büyük üretim fırsatı bulunduğuna inanıyoruz ve bu alanda da ortak yatırımların hayata geçirilebileceği düşüncesindeyiz.” diye konuştu.

Ekim ayında en fazla ihracat Hollanda, Lübnan ve Güney Afrika’ya

Türk kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünün finansmana erişim, enflasyon, enerji maliyetleri, yakın coğrafyadaki gelişmeler gibi zorlu koşullara rağmen Türkiye’nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü olduğunu dile getiren Başkan Saadettin Çağan, yıllık ihracat performansını 30 milyar doların üzerine çıkarmak için çaba sarf ettiklerini bildirdi. AKMİB’in ekim ayındaki ihracat performansını değerlendiren Başkan Çağan şunları söyledi: “Yılın 10’uncu ayında 2,7 milyar dolar değere ulaşan sektör ihracatına AKMİB olarak yüzde 18,67 oranında destek verdik. Söz konusu dönemde 739 bin 128 ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendiren Birliğimiz, mineral yağlar ve mineral yakıtlar ürün grubunda 365,9 milyon dolar, plastikler ve mamullerinde 57,4 milyon dolar, anorganik kimyasallarda 33,9 milyon dolar ihracata imza attı. Birliğimiz, söz konusu dönemde en yüksek ihracat değerlerine Hollanda, Lübnan ve Güney Afrika Cumhuriyeti pazarlarında ulaştı. Hollanda’ya 97,5 milyon dolar, Lübnan’a 64 milyon dolar, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne 59,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Slovenya, Cebeli Tarık, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Lübnan ise ihracat hacminde çok güçlü artışları yakaladığımız pazarlar oldu.” (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

MTOSB’den İl Emniyet Müdürü’ne ziyaret

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu, Mersin İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk’ü makamında ziyaret ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir