Ana Sayfa / GÜNDEM / Baro Başkanı Özdemir: Düşünce ve ifade özgürlüğü anayasal haktır, yargılanamaz

Baro Başkanı Özdemir: Düşünce ve ifade özgürlüğü anayasal haktır, yargılanamaz

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a yönelik açıklamaları nedeniyle aralarında TBB Başkanı Av. R. Erinç Sağkan’ın da olduğu Ankara Barosu’nun önceki 11 yöneticisinin, “kamu görevlisine hakaret” ettiği gerekçesiyle cezalandırılması talep edilen davada beraat kararı verdi.

17.05.2023 tarihinde Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya katılarak yargılanan meslektaşlarına destek veren Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir, “TBB Başkanımız ve Ankara Barosu’nun eski yönetim kurulu üyeleri hakkında ‘Kamu görevlisine dini inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklaması nedeniyle görevinden dolayı hakaret’ suçlamasıyla dava açılmıştı. TBB Başkanımız ile birlikte 11 meslektaşımız hakkında 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezaları talep edilmişti. Ancak görüyoruz ki, meslektaşlarımızın ifadesi, düşünce ifade özgürlüğü kapsamına alınarak meslektaşlarımız hakkında beraat kararı verilmiş ve adalet yerini bulmuştur. Düşünce ve ifade özgürlüğü Anayasal haktır, yargılanamaz. Mersin Barosu olarak, kişi hak ve özgürlüklerine yapılan her türlü hukuksuzluğun karşısında olmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı. (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

Bir dokunuşun yarattığı büyük mutluluk

Mersin’in en uzak noktasına kadar vatandaşın her türlü talebini karşılayan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus’a bağlı ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir