Ana Sayfa / Manşet / DEM Parti Akdeniz Eş Başkan adayları, Rum Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret etti

DEM Parti Akdeniz Eş Başkan adayları, Rum Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret etti

DEM Parti Akdeniz Belediyesi Eş Başkan adayları Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız Mersin Rum Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret etti. Eş Başkan adayları, farklı inanç ve kültürlerin beşiği olan Akdeniz’de özgür bir ortam adına destekleyici hizmetleri hayata geçireceklerinin sözünü vererek, “Akdeniz’de ortak yaşamı birlikte inşa edip, birlikte yöneteceğiz” dediler.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Akdeniz Belediyesi Eş Başkan adayları Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sultan Özcan ve DEM Parti il yöneticileri Mersin Rum Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret ederek, kilise pederleri Coşkun İspir Teymur ile Jan Dellüller, Cemaat Vakfı Başkanı Can Arap ve cemaatle bir araya geldiler.

Ziyaretlerinden dolayı eş başkan adayları ve parti yöneticilerine teşekkür eden Mersin Rum Ortodoks Kilisesi Pederi Coşkun İspir Teymur, “Sizleri aramızda görmekten son derece mutluyuz. Şehrimizde yapılan her hizmeti bizler takdirle karşılarız. Umuyoruz ki Akdeniz’e, Mersin’e hizmet edecek adaylarımız başa gelsin. Seçim çalışmalarında sizlere başarılar diliyoruz” dedi.

Cemaat Vakfı Başkanı Can Arap ise “Güzel şeylerin olacağına inanıyoruz. Her zaman bize destek verdiğiniz için teşekkür ederiz. İyi ki varsınız” sözlerini kullandı.

“Ortak bir yaşam için birlikte hareket edeceğiz”

Halkların farklılıklarını, inançlarını ve kültürlerini korumak adına birlikte hareket edilmesi gerektiğine vurgu yapan Nuriye Arslan, “Partimiz, farklı inançları ve kültürleri esas alan bir paradigmaya sahip. Her bir inancın birer çiçek olduğunu ve bir arada birlikte dostça yaşamanın çiçek bahçesi güzelliğinde olduğuna inanıyoruz. Herkesin kendi inancını özgürce yaşaması değerlidir. Biz Akdeniz’i alacağımızdan umutluyuz. Belediyeyi aldığımız takdirde ortak bir yaşamı kurmak için birlikte hareket edeceğiz” diye konuştu.

İnanç odaklı hizmet vurgusu

Hoşyar Sarıyıldız, önceliklerinin inançların ve halkların özgürce yaşayacağı demokratik bir ortam yaratmak olduğunun altını çizdi. Sarıyıldız, “Partimizin geçmişten gelen fikriyatı her zaman için çeşitliliğin, çoğulculuğun kardeşçe yaşayabileceği demokrasi savunuculuğu yapmak odaklıdır. Yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan Hristiyan halklarımız ilk dönemlerden bu yana hep bir baskı ve zulümle karşı karşıya kaldılar. Biz tam da bu noktada insanların fikirlerini, inançlarını özgürce yaşayabilecekleri ortamın yaratılması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Belediyeyi kazandıkları takdirde inanç özgürlüğünü odağa alarak hizmet edeceklerini belirten Sarıyıldız şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Mersin’in en büyük iki kilisesi Akdeniz’de yer almakta, Alevilerin, Sünnilerin, Hristiyanların kardeşçe yaşadığı bir ilçede yöneticilik yapmaya talibiz. Bu anlamda yapacağımız proje ve çalışmalar insanların inançlarını özgürce yaşayacakları bir ortamı yaratmak bu anlamda destekleyici hizmetleri hayata geçirmek olacak. Hepimizin ortak kaygısı medeniyetlerin beşiği olan bu coğrafyada insanların kendi kültürlerini kardeşçe yaşamasıdır.” (Mersin Panorama)

hakkında mersin panorama

Tekrar kontrol edin

MTOSB’den İl Emniyet Müdürü’ne ziyaret

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu, Mersin İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk’ü makamında ziyaret ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir